Arıza Tespit

        Sürekli gelişen otomotiv teknolojileri ve araçlarda elektronik uygulamaların yaygınlaşması sebebiyle test cihazları her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

        Araçlar üzerinde yeni sistemlerin giderek daha fazla kullanılması sebebi ile sadece profesyonel diagnostik cihaz ile yeni sistemlere zarar vermeden güvenli servis hizmeti veriyoruz.Bu sayede araç alımlarında birçok sorunu ortadan kaldırmış oluyoruz.

Kullanılan Arıza Tespit Cihazı: AutoBoss V30 Elite

 

        Diagnostik cihaz ile aracınızın beyninin elektronik aksamında;

  • Motor Arıza Kontrolü
  • Şanzuman beyni arıza kontrolü
  • Airbag beyni arıza kontrolü
  • Araç beyni parçaları kontrolü
  • Elektronik aksam arıza kontrolü
  • Oksijen sensörü arıza kontrolü

        Yaparak, almayı düşündüğünüz aracın beyninde herhangi bir arıza kaydı varsa rapor halinde alınmasını sağlar.

Şanzuman Nedir?

        Şanzuman, motordan baskı balata yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde, diferansiyele aktaran parçadır.

Manuel şanzuman, otomatik şanzuman, sıralı şanzıman, çift kavramalı şanzıman, değişken kavramalı şanzıman gibi farklı çeşitleri vardır.

Airbag Nedir?

        Hava yastığı (Airbag, Yardımcı Koruma Sistemi/SRS), otomobillerde çarpışma anında çok hızlı biçimde açılıp Sodyum Azit (NaN3) ile şişerek yolcunun yaralanmasını önleyen, esnek bir malzemeden yapılmış koruma sistemidir. Tipik bir hava yastığı 0.3 milisaniyede yani saniye nin 30 da biri kadar kısa bir sürede açılır, birkaç saniye sonra da sönerek yolcunun hareketini ve araçtan çıkmasını kolaylaştırır.

Araç Beyni Nedir? (ECU-ECM)

        ECU - ECM (elektronik control unit) ya da ( elektronik control modülü) açılımı ile halk dilinde araç beyni olarak adlandırılmaktadır.

ECU tüm motor yönetimi ve kontrollerden sorumludur ve motorun çalışma şartlarını sürekli olarak denetler parametreleri hesaplar ve sürekli olarak değişkenleri ayarlar. 

           Otomobilde ECU'nun yönettiği sistemler Elektronik Kontrol Ünitesi, motorda yakıt sisteminin dışında birçok sistem üzerinde görev yapıyor. Bu sistemler arasında; kademeli otomatik şanzımanlarda, çalışma verimini denetleyen bir kontrol ünitesi bulunur. Aktif süspansiyon veya adaptif süspansiyon sistemleri de bir kontrol ünitesi tarafından yönetilir. ECU’nun yönettiği en önemli sistemlerden biri ABS’dir. Elektronik Fren Dağıtıcısı (EBD), Elektronik Stabilize Kontrolü (ESP), Çekiş Kontrolü (TC) gibi bir çok sistem ABS’nin ECU’sunu kullanır. Ayrıca, mesafe kontrolü, şerit kontrol sistemi veya kör nokta uyarısı da ECU tarafından yönetiliyor.

        Otomobil teknolojisinin gelişmesine paralel olarak benzinli (enjeksiyon) sistemi olan dizel olarak (common rail) otomobillerde  yakıt sistemini kontrol etmeye yarar  araç üzerinde sensörlerden topladığı bilgilere göre yakıt ,rolanti,hava düzenlemesi  işlemlerini içerisinde bulunan mikro işlemciler sayesinde kontrol eder.
 
 
 
 
                                           PİLOT GARAGE OTO EKSPERTİZ