Motor Performans Testi

 

        Aracınızla güvenli sürüş sağlayabilmeniz için belirli aralıklarla yapılması gereken motor performans testi bir dizi işlemden oluşmaktadır. Bu ölçümlerin hassasiyetle yapılması; modifikasyon öncesi ve sonrası ölçümler sayesinde yapılan işlemlerden kazanılan gücü tespit eder. Bununla birlikte güvenliğinizi sağlayacağı gibi, motorunuzda meydana gelecek arızaların önceden fark edilmesi durumunda motor ömrünü uzatacaktır.

        Temelde motor performans testi dinamometre cihazı ile yapılmaktadır Motor Performans Test birinci kalitedeki italyan marka ürünler ile bu işlemler yapılmaktadır e test sonucunda verilen çıktı bize;

 •  Motorda üretilen beygir gücünü
 •  Kaybedilen (Dağılan) beygir gücünü
 •  Motorda Üretilen Torku
 •  Kaybedilen (Dağılan) Torku

        Bize hem grafik şeklinde hemde hangi devirde ne kadar güç üretildiğini belirtecektir.

        Bu cihaz aracın önden çekişli , arkadan itişli, manuel veya otomatik şanzumana sahip araçlarda motorun gücünün ve torkunun hata payı en aza indirgenmiş şekilde ölçülmesini sağlar. Motor gücünün ölçülmesi haricinde motorun diğer kısımlarıyla ilgili bir takım incelemeler de yapılmaktadır.

 • Sogutma hortumları ve sızdırmazlık kontrolü
 • Motor yağı kontrolü
 • Akü kontrolü
 • Turbo kontrolü
 • Şanzuman vites geçişleri kontrolü
 • Motor izolasyonu kontrolü
 • Ses izolasyonu kontrolü
 • Motor koruyucu kapak kontrolü
 • Motor elektrik ve kablo tesisatı kontrolleri

        Güvenli sürüş için motor kontrollerinin ve bakımlarının zamanında yapılması gerekmektedir.

Motor ;

        Yakıtlarına göre Dizel, Benzin,LPG ve CNG li olmak üzere 4 gruba ayrılırlar. Benzinli motorun yakıtı benzin; Dizel motorun yakıtı ise Mazottur (motorin); LPG’li motorlar ise yakıt olarak Likit Petrol Gazı yani LPG; CNG li motorun yakıtı yoğunlaştırılmış doğal gaz yakıtı kullanılmaktadır.

        Silindir diziliş şekillerine göre motorlar sıra tipi, v tipi, yıldız tipi, boksör tipi ayrılırlar. Ayrıca soğutma sistemlerine göre motorları su soğutmalı ve hava soğutmalı diye de ikiye ayırabiliriz.

        Motorları ayrıca çalışma zamanlarına göre ayırmakta mümkündür. Çalışma zamanlarına göre iki zamanlı ve 4 zamanlı olarak ayrılırlar. Örneğin benzinli 4 zamanlı bir motorun çalışma sırası; Emme, sıkıştırma, ateşleme, egzoz şeklindedir.

Beygir Gücü (Hp) Nedir?

        1 beygir: 75 kg’lık ağırlığı 1 sn’de 1 metre yukarı kaldırabilecek güç miktarı olarak tanımlanır. Buda yaklaşık olarak bir atın gücüne denk gelmektedir ve bu yüzden beygir gücü olarak adlandırılmaktadır. Bu motora özeldir ve değiştirilemez bir değerdir. Beygir gücü ve tork değerleri motor performans testi'nde ölçülür. ve bu değerler aktarma organı, vites kutusu gibi diğer elemanlara bağlı olarak farklılıklar gösterir. Örneğin torku düşük ancak beygir gücü yüksek olan bir motorun sadece dişli ayarlarını değiştirerek tam tersi özelliklere çevirmek mümkün olmaktadır.

Tork Nedir?

        Motor performans testi'nde ölçülür ve bir aracın çekişi olarak bilinir ve motordan tekerleğe iletilen itme kuvvetidir. Birimi newtonmetredir.(nm). Tork otobüs, traktör, kamyon vb araçlarda çok yüksek değerlerde olabilmektedir. Çünkü bu araçların hıza değil çekiş gücüne ihtiyacı vardır.

        Torkun yüksek olması için temel olarak motorun yanma odasında normalden daha kuvvetli bir yanma gerçekleşmesi gerekir.

        Motor Performans Test  işlemi için bizimle iletişime geçiniz.
 
 
 

                                           PİLOT GARAGE OTO EKSPERTİZ