Süspansiyon Testi

Tüm dünyada güvenirliği otomotiv sektörünce onaylanmış test cihazı MAHA Süspansiyon Testi ile aracınızın sağlam yol tutuşu için gerekli olan en önemli öğeleri sağlam bir amorsitör ve dengeli bir süspansiyona sahip olup olmadığı test edilir. Süspansiyon Testi cihazı her ay düzenli olarak kalibrasyon ve bakımı yetkili servislerce yapıldığından hata payı bulunmamaktadır. Bu ölçümler sırasında;

  • Dört tekerleğin de minimum çekiş kuvveti ölçümü
  • Minimum tutuş frekansı ölçümü
  • Araç ağırlık ölçümü 
  • Vibrasyon prensibi ile kuvvetin ölçümü
  • EUSAMA kriteri testi ölçümü
  • Her bir tekerleğin ağırlık ölçümü
  • Süspansiyon sisteminin darbe emiciliğinin ölçümü
  • Süspansiyon sisteminin sertliğinin ölçümü

Yapılmaktadır.

Süspansiyon Nedir?

Sarsıntıyı azaltmak için araç ile zemin arasında, yastıklama görevi yapan, elastik parçaların meydana getirdiği mekanik bir düzendir. Süspansiyon düzeninde yay, amortisör ve lastik takozlardan faydalanılır. Otomobilin lastikleri dahi süspansiyon düzeninin birer parçasıdır.

Süspansiyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Süspansiyon sisteminde tekerler, çukur veya tümseğin seviyesine göre aşağı ya da yukarı hareket ederek arabaları düz bir sistemde tutar ve her engebede titremesini önler. Aslında süspansiyon sistemi, bu görevini yerine getirirken, bir nevi fırlatma sistemi şeklinde çalışır. Yaylara gelen darbeyi yumuşatır ve onu tam tersi yönde iletir. Böylece sarsıntının hissedilmemesini sağlar. Yolda araba ilerlerken, bu tür engebeler ve sarsıntılar durmadan devam eder. Böyle bir darbe geldiği anda süspansiyon bu darbeyi ters yöne iterken arabanın fırlatılmasını engelleyecek başka sistemlere de gerek vardır. İşte amortisörler de bu görevi görür. Süspansiyon Testinde de bu parçaların birbiriyle uyumu test edilir.

Süspansiyon Sistemi Hangi Parçalardan Oluşur?

Süspansiyonların tam randumanla çalışabilmesi için temelde iş birliğine girmek zorunda olduğu 5 farklı parça vardır. Bu parçalar; Yaylar, Amortisörler, Askı Sistemleri, Denge Çubukları ve Rotiller’dir.

 

 

 

                                           PİLOT GARAGE OTO EKSPERTİZ